Zdalni Niepełnosprawni – oszukać wykluczenie

Zdalni niepełnosprawni

Zdalni niepełnosprawni – duża szansa

Według dostępnych danych zamieszczonych na stronach rządowych czy w GUS  z 2017 roku w szacowana liczba osób z niepełnosprawnościami  powyżej 16 lat, to w Polsce 3,1 mln. Z tej grupy w wieku produkcyjnym jest 1,68 mln, co stanowi dokładnie 7,7 proc. ludności Polski w tej kategorii. Wynika z tego, że aktywna zawodowo jest zaledwie co szósta osoba niepełnosprawna. Czy to znaczy, że niepełnosprawni są „niezdolni do pracy? Sytuacja co prawda poprawia się  jednak biorąc pod uwagę osiągnięcia krajów Europy zachodniej, mamy w tej materii jeszcze wiele do nadrobienia. Jest mnóstwo spraw, które cały czas są trudne we wzajemnych relacjach Najlepszą metodą uczenia się siebie jest integracja środowisk w taki sposób, aby krok po kroku przełamywać kolejne blokady. Uwagę skupiając jednocześnie, na  budowaniu wzajemnego zrozumienia. Praca zdalna, to jeden z elementów zmiany dostępny już dziś.

Szklane oko zdalnie

Przez szereg lat aktywizacja zawodowa osób dotkniętych fizycznymi i /lub psychicznymi ograniczeniami była utrudniona. Temat ich pracy traktowano raczej jako ciekawostkę, a nie normalność. Od dłuższego czasu funkcjonują w Polsce mechanizmy, ułatwiające zatrudnianie osób niepełnosprawnych przez instytucje czy też firmy. Dostępne są m.in pomocnicze instrumenty finansowe, realizowane przez PFRON dla tych którzy zdecydują się na zatrudnienie osób z dysfunkcjami. Ciągle jednak jest jakaś niewidzialna bariera po obu stronach, którą trzeba skruszyć. oferując pracę zdalną faktycznie pomagasz.

Anormalność szansą dla Niepełnosprawnych?

Ironią losu sytuacja z którą mamy obecnie do czynienia, jest szansą na trwałą zmianę oraz polepszenie sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce. Kiedy aspekt możliwości pracy zdalnej stał się kluczowy dla zdrowia publicznego osoby niepełnosprawne faktycznie otrzymały dodatkowy „zdalny” argument. Obecnie nie ma już za dużego znaczenia w jakim budynku pracujesz bardziej istotne na jakiej palecie narzędzi, oraz w jakim charakterze. Ciągły rozwój techniki oraz cyfryzacja są pomocne w tworzeniu alternatywnego modelu pracy również zdalnej. Argumentacja oparta na stwierdzeniach typu „tu jest trudny dojazd…”, „u nas nie ma windy”  i tym podobne przestaje się liczyć.

Światło w tunelu Zdalni Niepełnosprawni

Potrzebna jest zmiana myślenia, oraz pożegnanie wędrówek po utartych ścieżkach skostniałych schematów. Przyszedł czas, w którym warto patrzeć na to co nas łączy i budować na tym fundamencie przyjazną  przyszłość. Duża grupa osób pozostaje pozostawiona sama sobie. Aktywizacja społeczna i zawodowa, w tym z wykorzystaniem możliwości jaką daje praca zdalna  to szansa dla wszystkich uczestników tej opowieści. Dająca możliwość budowania lepszego miejsca do życia, oraz  rozwoju. Firma Penta od lat podąża drogą szeroko pojętej innowacji. Przykładem tego jest zatrudnianie osób z różnymi nawet bardzo poważnymi dysfunkcjami również zdalnie i integrowanie ich w jednolity zespół w taki sposób, aby mogły efektywnie wykonywać powierzane im zadania. Praca zdalna to jedno z wykorzystywanych elementów. Dalekowzroczne spojrzenie kadry zarządzającej, uwzględnia również dalszy rozwój i pobudzanie potencjału oraz kreatywności pracowników. To według nas wartość nie do przecenienia.

Mając na uwadze możliwości techniczne, bazując na doświadczeniach oraz  inspirując się rozwiązaniami  z Europy zachodniej np. Szwecji, gdzie nie ma osób niepełnosprawnych, a jedynie ludzie z ograniczeniami  .

 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami w naszych Aktualnościach i na naszym Blogu.

Zachęcamy też do odwiedzenia naszego sklepu internetowego.

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy