Bezpieczeństwo danych – poznaj skuteczne rozwiązania na jego poprawę w Twojej firmie

bezpieczeństwo danych

Na przestrzeni ostatnich lat bezpieczeństwo informacji stało się jednym z kluczowych tematów poruszanych w branży IT. Stale rosnąca liczba ataków cybernetycznych, szeroko rozpowszechnianych wirusów, a także nagłaśniane historie dotyczące naruszeń bezpieczeństwa danych silnie motywują do podjęcia kroków w zakresie poprawy cyberbezpieczeństwa. Wielu użytkowników prywatnych jak i przedsiębiorców w dalszym ciągu jednak nie do końca zdaje sobie sprawę z powagi zagrożenia oraz zakresu ryzyka. W temacie cyberbezpieczeństwa powinniśmy skupić się na kilku rodzajach zagrożeń, m.in. na zabezpieczaniu danych przed użytkownikami z Internetu. Warto jednak zwrócić również uwagę na bezpieczeństwo fizyczne, ponieważ kradzież lub utrata jednego urządzenia może skutkować wyciekiem danych o takiej samej skali, jak atak hakerski. Warto zatem przewidzieć kilka możliwych sposobów naruszenia bezpieczeństwa i skupić się na poprawie zabezpieczeń w szerszym zakresie niż dotychczas. W dalszej części artykułu przyjrzymy się najpopularniejszym zagrożeniom i wskażemy najprostsze metody, dzięki którym możemy poprawić poziom bezpieczeństwa naszych danych.

Najprostsze sposoby na podniesienie bezpieczeństwa danych

Istnieje wiele sposobów  na poprawę bezpieczeństwa naszych danych. Poznaj najczęstsze przyczyny wycieku danych. Dowiedz się jak wpłynąć na poprawę cyberbezpieczeństwa stosując się do najprostszych ale skutecznych i sprawdzonych zasad.

Świadomość zagrożeń

Jednym z kluczowych elementów poprawy bezpieczeństwa danych są świadomi użytkownicy. Coraz więcej organizacji inwestuje w szkolenia, aby podnieść świadomość swojego zespołu w kwestii cyberbezpieczeństwa. Odpowiednio dobrane narzędzia i procedury stanowią podstawę poprawy bezpieczeństwa danych. Niejednokrotnie jednak to czynnik ludzki potrafi przyczynić się do wycieku informacji. Można do niego zaliczyć błędy ludzkie, brak stosowania dobrych praktyk podczas korzystania z Internetu, czy podatność na ataki socjotechniczne. Co więcej pracownicy często nie zdają sobie sprawy z wartości posiadanych informacji i bywają nieostrożni w zakresie bezpiecznego ich wykorzystywania. Warto zatem podnosić świadomość na temat bezpieczeństwa w sieci oraz nowoczesnych technologii i zadbać w tej kwestii o odpowiednią edukację swoją i swojego zespołu.

Tworzenie silnych haseł

Wielu internautów nie potrafi stworzyć silnego hasła. Właśnie słabe hasła są przyczyną wielu cyberprzestępstw, takich jak wycieki danych czy kradzież środków finansowych. Prawidłowo utworzone hasło stanowi najprostsze rozwiązanie, które umożliwia nam lepsze zabezpieczenie swoich danych. Stosuj mocne i unikalne hasła – wykorzystuj małe i wielkie litery, cyfry, znaki specjalne. Najlepiej twórz hasła długie i zróżnicowane dla różnych portali. W takiej sytuacji nawet jeżeli Twoje hasło wycieknie, przestępca nie będzie mógł zalogować się z jego wykorzystaniem na innych kontach internetowych.

2FA – czyli dwuetapowa weryfikacja

Takie rozwiązanie może być Ci znane np. z banku, gdzie do zalogowania lub wykonania pewnej czynności oprócz loginu i hasła wymagany jest drugi składnik. Przykładem może być autoryzacja w aplikacji banku lub kod przesłany SMS-em. Z wykorzystaniem dwuetapowej weryfikacji, nawet w przypadku jeżeli ktoś uzyska Twoje dane dostępowe, nie zaloguje się na konto zabezpieczone w ten sposób. Ten typ logowania jest często omijany ze względu na rozbudowane procedury, ale stanowi najlepsze zabezpieczenie dla Twojego konta internetowego. Aby uniknąć podawania drugiego składnika logowania każdorazowo, możesz skorzystać z zaufanych urządzeń. W takiej sytuacji Twoja przeglądarka zapamięta urządzenie, na którym używaliśmy już klucza lub wpisywaliśmy kod.

Kopie zapasowe

Wykonywanie kopii zapasowej stanowi istotne zabezpieczenie przed kradzieżą, zgubieniem urządzenia, jego zainfekowaniem złośliwym oprogramowaniem, czy uszkodzeniem sprzętu. Wiele losowych sytuacji może wpłynąć na utratę posiadanych danych. Warto regularnie tworzyć backup swoich danych, zarówno prywatnych plików, jak i aplikacji biznesowych. Najprościej rozpocząć od wbudowanych w każdy system funkcji kopii zapasowych, które posiadają wykorzystywane urządzenia. W przypadku komputerów, warto zaopatrzyć się również w dodatkowy dysk zewnętrzny, a korzystając z urządzeń mobilnych skupić się na backupie do chmury. Przedsiębiorcy jednak powinni postawić na bardziej profesjonalne zabezpieczenia, a co za tym idzie skorzystać z rozwiązań oferowanych przez firmy informatyczne. W naszej ofercie znajdziesz autorskie rozwiązanie firmy Penta – Symfonia Backup Cloud by Penta. Kompleksowe narzędzie zarówno dla małych, średnich i dużych firm, a także użytkowników domowych. Rozwiązanie przy wykorzystaniu usługi Acronis Cyber Protect, umożliwia stworzenie w chmurze bezpiecznej kopii zapasowej istotnych danych biznesowych zawartych w oprogramowaniu Symfonia, a także wskazanych plików przechowywanych w chronionym urządzeniu.

Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami

Kolejny istotny element stanowi wybór odpowiednich zabezpieczeń do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami. Instaluj programy i aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł. Korzystaj z oficjalnych sklepów internetowych lub stron zaufanych producentów. Wiele urządzeń, np. z systemem MacOS, posiadają wbudowane oprogramowanie. W takiej sytuacji natomiast należy upewnić się, czy wszystkie ustawienia bezpieczeństwa są skonfigurowane prawidłowo. W przypadku Windowsa możesz z kolei uruchomić dostarczany od Microsoft – Microsoft Defender. Oczywiście możesz również skorzystać z płatnych rozwiązań programów antywirusowych. Sprawdź, jakie narzędzia znajdziesz w ofercie polecanej przez naszych specjalistów.

Aktualizacje od producenta

Często zwlekamy z wykonaniem aktualizacji, ponieważ zazwyczaj wiąże się ona z restartem urządzenia i czasem oczekiwania na ponowne uruchomienie sprzętu. Warto jednak wspomnieć, że to właśnie regularne aktualizacje stanowią jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed różnego rodzaju zagrożeniami. Aktualizacje to także łatki bezpieczeństwa wprowadzane przez producenta, które zabezpieczają znalezione luki i chronią przed masowymi cyberatakami. Internetowi przestępcy często skupują znalezione błędy i wykorzystują je do przeprowadzania falowych ataków. Zatem warto zadbać o wykonywanie regularnych aktualizacji systemów oraz posiadanych aplikacji.

Kontrola przestarzałego oprogramowania

Konsekwencje korzystania z przestarzałego oprogramowania stanowią dość poważny problem. Taka sytuacja przede wszystkim zagraża bezpieczeństwu danych, kiedy posiadane systemy nie otrzymują łatek bezpieczeństwa. Przestarzałe technologie stają się idealnym celem hakerów, którzy wyszukują takie systemy w Internecie. Proste odpytanie serwera o wersję oprogramowania wyjawia cyberprzestępcom cenne informacje. Wiedza ta może być wykorzystana do odnalezienia exploitu, czyli kodu, który umożliwi przedostanie się przez systemy bezpieczeństwa. Im dłużej oprogramowanie funkcjonuje w swojej pierwotnej postaci, tym bardziej podatne staje się na narastające zagrożenie.

 

Popularność ataków cybernetycznych stale wzrasta. Wyciek danych zarówno prywatnych, jak i biznesowych to liczne konsekwencje. Nierzadko prowadzi do utraty wizerunku, renomy firmy, ale także poważnych strat finansowych. Zadbaj o swoje cyberbezpieczeństwo zgodnie z powyższymi zaleceniami lub powierz swoje bezpieczeństwo specjalistom. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w poprawie zabezpieczeń w swojej organizacji – skontaktuj się z naszymi konsultantami.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami w Aktualnościach i na naszym Blogu,

Zachęcamy też do odwiedzenia naszego sklepu internetowego.

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy