Cyberbezpieczeństwo a backup w chmurze

cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo to jeden z topowych tematów naszych czasów, ponieważ dotyka zarówno gospodarkę, jak i każdego z nas pod względem informacyjnym i finansowym.

Cyberprzestrzeń uznana przez NATO za piąty obszar traktatowej odpowiedzialności stanowi w dzisiejszym świecie jedną z najważniejszych przestrzeni naszego życia prywatnego i biznesowego. Cyberbezpieczeństwo zatem polega na zapewnieniu nam ochrony biznesu, zasobów cyfrowych, procesów, działań oraz danych osobowych. Dla hakerów nie ma znaczenia czy organizacja jest mała czy duża, liczy się to, co ma do zaoferowania. Wobec tego na ich celowniku znaleźć może się każdy.

Skutki cyberprzestępczości

Cyberprzestępcy potrafią masowo paraliżować funkcjonowanie firm i organizacji. Niszczą architekturę IT, przejmują kapitał lub utrudniają dostęp do zasobów i danych, a także je kradną. Oprócz strat finansowych organizacje i firmy w wyniku ataków cyberprzestępców często tracą reputację i zaufanie klientów.

Podstawy cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo zaczyna się od odpowiedzialnych działań pracowników w sieci, których możemy uświadamiać na temat wielopoziomowych procesów dotyczących bezpieczeństwa danych. Świadomość słabości pozwala wyprzedzać o krok działania hakerów. Istotne jest także odpowiednie monitorowanie podejrzanych ruchów sieciowych, aby nie dopuścić do ingerencji przestępców. W temacie cyberbezpieczeństwa najlepiej zasięgać pomocy specjalistów i korzystać z odpowiednich narzędzi ulepszanych w kontekście pełnej ochrony danych i tworzenia kopii zapasowych.

Backup jako najważniejsza część cyberbezpieczeństwa

Jest to inaczej kopia zapasowa, która pozwala na odzyskanie oryginalnych danych, które zostały utracone lub uległy uszkodzeniu. Jak wcześniej wspominaliśmy, dane to najcenniejszy skarb w cyberprzestrzeni. Kopie zapasowe powinny być zatem przechowywane poza systemem, aby nie pozbawić się dostępu do wszystkich danych. Dobrą praktyką jest także szyfrowanie kopii zapasowych, aby utrudnić wykorzystanie jej przez osoby nieupoważnione. Backup jest jedną z najważniejszych części cyberbezpieczeństwa – jego brak może przynieść opłakane skutki, pozbawiając nas owoców wieloletniej pracy.

W miarę postępu technologii zmieniają się strategie tworzenia kopii zapasowych. W branży backupu pojawiła się chmura, która pozwala na centralne zarządzanie danymi, szybkie ich odzyskiwanie, a także ograniczenie kosztów. Chmura może podnieść znacznie poziom cyberbezpieczeństwa firmy poprzez przeniesienie ochrony danych poza siedzibę. Backup w chmurze szczególnie polecamy z uwagi na rozwijający się tryb pracy zdalnej oraz korzystanie z większej ilości urządzeń mobilnych. Na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi oferujących backup w chmurze. Statystyki pokazują, że w temacie cyberbezpieczeństwa to właśnie backup w chmurze cieszy się coraz większym zaufaniem.

Świadomość istoty cyberbezpieczeństwa rośnie z dnia na dzień, a backup jest tutaj kluczowym elementem, dlatego powinien być możliwie zautomatyzowany. Powinien także umożliwiać odzyskiwanie danych na dowolne urządzenie w jak najkrótszym czasie. Do niedawna przed cyberprzestępczością chroniły się większe instytucje finansowe, czy np. banki. Dziś po narzędzia oferujące backup w chmurze sięgają mniejsze i większe firmy. Backup w chmurze zapewnia kopie zapasowe w środowisku wirtualnym i pozwala na szybkie przywrócenie dostępu do danych i zachowanie ciągłości działań.

 

Daj sobie i nam jeszcze chwilę i przeczytaj inne artykuły na naszym Blogu i w naszych Aktualnościach.

Sprawdź co mamy dla Ciebie w naszym sklepie internetowym.

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy