Druk 3D – od prototypu po drukowany dom

Drukowanie 3DRozwój druku 3D

W ostatnich latach technologia 3D zyskuje coraz bardziej na popularności i stwarza coraz to więcej możliwości dla różnych branż. Z modelowania 3D korzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby indywidualne. Druk 3D sprawił, że powstało wiele części i prototypów, których wykonanie inną techniką byłoby zbyt kosztowne. Taki wydruk ma dużo zastosowań w życiu codziennym i mówi się o nim jako o najszybszej i taniej produkcji nisko seryjnej.

Korzyści z projektowania 3D

Przez długi czas druk 3D kojarzony był jedynie z szybkim tworzeniem prototypów. O ile ta technologia zyskuje coraz bardziej na popularności, inżynierowie zauważają coraz większy potencjał w wytwarzaniu funkcjonalnych części. Oznacza to nowe możliwości w temacie optymalizacji łańcucha dostaw oraz tworzeniu detali o skomplikowanej geometrii. To jednak niesie za sobą zmianę myślenia w procesie projektowania. Specjaliści różnych branż pracują nad tym, by wykorzystać w pełni możliwości technologii przyrostowej. Korzyści jakie niewątpliwie wiążą się z wykorzystaniem druku przestrzennego to prostota procesu technologicznego (redukcja kosztów i czasu wytwarzania części). Ponadto druk 3D eliminuje wiele ograniczeń, ponieważ stopień skomplikowania geometrycznego nie ma wpływu na koszty.

Drukowanie 3D w różnych branżach

Jako pierwsze z technologii modelowania 3D korzystały branże takie jak lotnictwo czy medycyna. Inwestycje w badania i rozwój szybko przyniosły efekty w konkretnych zastosowaniach oraz korzyści wynikające z użycia. Nic dziwnego, że inne branże poszły za nimi w ślady. Branża samochodowa korzysta z możliwości druku 3D na polu testowania swoich najnowszych rozwiązań, a także tworzenia aut luksusowych – produkcji o wysokiej marży, jednostkowych. Mówi się o tym, że drukowanie 3D może ułatwić tworzenie na etapie produkcji idywidualnych aut dla najbardziej wymagających klientów. Eksperci w branży automatyki i robotyki równie wysoko oceniają potencjał innowacyjny i możliwość upowszechniania technologii 3D. Rosyjska firma ApisCor stworzyła nawet robota, który w jedną dobę drukuje domek o powierzchni około 40m2.

Drukarka 3D a przyszłość budownictwa

Branża budowlana to kolejna gałąź gospodarki, w której technologia wytwarzania warstwowego może odegrać wielką rolę. potencjał druku 3D niesie bowiem za sobą możliwości automatyzacji dla budownictwa. Wykorzystanie drukowania 3D w branży budowlanej wydaje się być kolejnym krokiem do jej rozwoju. Trwają już prace nad wdrożeniem tzw. druku konstrukcyjnego (3DCP) z użyciem betonu. Zastosowanie druku przestrzennego w budownictwie rodzi nadzieje na zmniejszenie ilości odpadów produkcyjnych oraz skrócenie czasu budowy. Technologia ta pozwoliłaby także na bardziej precyzyjne wykonanie.

 

Zostań z nami jeszcze przez chwilę i zapoznaj się z pozostałymi tekstami z naszego Bloga i naszych Aktualności.

Zajrzyj też do naszego sklepu internetowego i zobacz co tam dla Ciebie mamy.

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy