Elektroniczna faktura w procesie cyfryzacji firm

Faktura elektroniczna

Elektroniczna faktura w procesie cyfryzacji firm

Cyfrowe fakturowanie to jedno z niewątpliwie najbardziej podstawowych rozwiązań dla przedsiębiorców w procesie transformacji cyfrowej. W obiegu gospodarczym dąży się obecnie do zrównania wersji papierowej dokumentów z wersją elektroniczną. Elektroniczna faktura to tylko część działań w tym kierunku, jednak w okresie pandemii i przyspieszeniu automatyzacji działań, e-faktury stały się kluczowe dla prowadzenia zdalnej księgowości.

Zalety elektronicznej faktury

Mimo wątpliwości i przyzwyczajenia do obiegu papierowych dokumentów coraz więcej przedsiębiorców zainteresowało się już cyfryzacją działań firmy. E-faktura i wymiana dokumentów drogą internetową pozwala uniknąć wielu błędów popełnianych w trakcie ręcznego tworzenia dokumentu. Automatyzacja tych procesów wymaga co prawda inwestycji w nowe technologie, jest to jednak nieuniknione, dlatego warto już teraz skupić się na zaletach takiej inwestycji. Korzystanie z księgowości on-line to wbrew pozorom oszczędność. Zmniejszają się dzięki temu zarówno koszty pracy, jak i wysyłki. Dostępność danych z każdego miejsca na świecie daje także możliwość ciągłego kontrolowania działań. Ogólne procesy cyfryzacji pozwalają także specjalistom zaoszczędzić sporo czasu, a więc poświęcić go więcej na bardziej strategiczne działania dla firmy.

Jak wprowadzić nowe standardy?

Przede wszystkim wystawianie faktury wymaga zgody kontrahenta. E-faktury należy także korygować w takiej samej formie oraz przechowywać dla wiarygodności w takim samym formacie, w jakim zostały przesłane. Fakturę elektroniczną przechowuje się tak samo jak papierową, przy czym należy zadbać o odpowiednią archiwizację. Organy podatkowe powinny posiadać natychmiastowy i ciągły dostęp do tak wystawianych faktur. Aby możliwe było automatyczne pobranie danych z pliku wprowadzono nowe standardy elektronicznego fakturowania. Pierwszy taki program został opracowany przez Sage i polega na dodawaniu do pliku PDF metadanych, czyli wszystkich danych księgowych. Dokument jest w tym standardzie generowany przy użyciu odpowiedniego oprogramowania od Sage. Dotychczas odczyt danych z pliku PDF był czasochłonny i powodował błędy. Nowy standard wprowadzony przez Sage pozwolił stworzyć elektroniczną fakturę w formie faktycznej e-faktury zamiast zwykłego pliku PDF przesyłanego drogą elektroniczną.

 

Daj sobie i nam jeszcze chwilę i przeczytaj inne artykuły na naszym Blogu i w naszych Aktualnościach.

Sprawdź co mamy dla Ciebie w naszym sklepie internetowym.

Zaproś nas na spotkanie

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy