Systemy ERP – wszystko, co powinieneś na ten temat wiedzieć

System ERP

Firmy, które odnoszą sukcesy zawdzięczają skuteczność swoich działań temu, że wdrożyły System ERP. Takie kompleksowe rozwiązanie usprawnia zarówno produkcję, sprzedaż jak i realizację obowiązków fiskalnych dając sporą oszczędność czasu. Warto być więc zorientowanym czym są i jak działają.

Co to jest system ERP ?

System informatyczny klasy ERP pozwala przede wszystkim na realizację funkcji kierowniczych we wszystkich obszarach firmy. Skrót ERP z angielskiego Enterprise Resource Planning oznacza konkretnie informatyczny system wspomagania zarządzania zasobami dla przedsiębiorstwa. W szerszym znaczeniu ERP to określona strategia sterowania procesem produkcyjnym. Co ważne, systemy ERP pozwalają na stosowanie mechanizmów umożliwiających symulację posunięć w firmie z jednoczesną analizą ich skutków finansowych – Bussines Inteligence.

Cechy i zastosowanie

Cechą charakterystyczną dla systemów klasy ERP jest całościowe podejście do wspomagania zarządzania firmą. Umożliwiają one nie tylko planowanie zasobów, ale także bieżące zarządzanie i kontrolę na wszystkich szczeblach. Wdrożenie ERP umożliwia zabezpieczenie szerokiego zakresu informacji, a jego wyróżnikiem jest praca na jednej bazie danych. To oznacza, że dane wprowadzone np. w obszarze handlu są widoczne od razu przez innych użytkowników. Obecnie zaawansowane oprogramowanie ERP zastępuje moduły MRP czy LRP nowymi bardziej funkcjonalnymi rozwiązaniami, np. rozwinięcie jako APS (Advanced Planning and Scheduling). Najistotniejszą jednak cechą systemu jest jego użyteczność. To, czy spełni on swoją rolę zależy bowiem od użytkowników, czyli pracowników. Bardzo istotna zatem jest tutaj także kwestia interfejsu – im wygodniejszy i bardziej intuicyjny, tym oczywiście lepiej.

Korzyści płynące z wdrożenia rozwiązań klasy ERP

W zależności od charakteru i celów danej firmy, system ERP przyczynia się do:

Użytkowanie systemów ERP usprawnia działanie wielu obszarów firmy, takich jak finanse, logistyka, produkcja czy zasoby ludzkie. Jedną z najistotniejszych korzyści płynących z zastosowania opisywanych systemów jest wzrost efektywności procesów gospodarczych poprzez lepsze wykorzystanie zasobów.

Jak wybrać system ERP?

Najlepsze rozwiązanie wiąże się z przemyślanym wyborem, a więc trzeba mieć pewność tego, co chce się osiągnąć dzięki wdrożonemu systemowi. Jedne systemy wspierają branże, gdzie istotna jest optymalizacja zatowarowania czy sprawnej obsługi, inne zaś sprawdzą się w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Zarówno rynek jak i branża determinują potrzeby. Nie chodzi jednak tylko o podstawowe moduły do sprzedaży czy księgowości. Dziś pracujemy niemalże z każdego miejsca na świecie, dlatego niezmiernie ważne jest, by traktować wybór systemu jak długofalową decyzję na temat współpracy. Warto zwrócić uwagę na kompletność oferty oraz poprosić profesjonalistów o wsparcie w wyborze, przedstawiając informację na temat działania swojej firmy.

System Symfonia ERP

Jednym z najbardziej znanych i cenionych dostawców systemów ERP jest firma Symfonia, która słynie ze swych innowacyjnych i precyzyjnych rozwiązań oraz dbałości o łatwość użytkowania. Symfonia ERP to system, który posiada wiele modułów i aplikacji rozbudowujących, takich jak mobilny handel, Mobilny magazyn, produkcja czy eSprawozdania finansowe. To ostatnie pozwala m.in. łatwo, wygodnie i bezpiecznie wysyłać sprawozdania finansowe, zapisuje je w pliku wymaganym przez Ministerstwo Finansów, tworzy niezliczone kopie i pozwala podpisać sprawozdanie kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Symfonia Obieg Dokumentów to kolejny moduł integrujący się z Symfonią, dzięki któremu można usprawnić pracę księgowości w firmie. Dzięki Symfonia Obieg Dokumentów obsłużysz procesy dokumentacji delegacji krajowych i zagranicznych oraz stworzysz firmowe pisma z gotowych szablonów. To bardzo bezpieczne rozwiązanie do przechowywania i przetwarzania informacji. Moduł nie tylko automatycznie tworzy dla Twojej firmy zapasową kopię danych, ale też daje natychmiastowy dostęp do nich bez żadnych opóźnień.

Dobierz system ERP do swoich potrzeb

Warto zaznaczyć, że systemy ERP dają szerokie spektrum możliwości, co pozwala na ich dopasowanie do swoich własnych potrzeb. Posiadamy wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu systemu Symfonia ERP potwierdzone licznymi certyfikatami. Tworzymy również specjalnie dedykowane dodatkowe aplikacje, czym odpowiadamy na indywidualne potrzeby naszych klientów. Ponadto system Symfonia ERP możemy z łatwością zintegrować z innym oprogramowaniem np. klasy CRM czy programem do kosztorysowania Winbud. Od lat chętnie doradzamy w doborze optymalnych rozwiązań podmiotom sektora MŚP z różnych branż, od medycznej, przez produkcyjną i handlowo – usługową po motoryzacyjną, a także współpracujemy z instytucjami kultury i jednostkami administracji państwowej i samorządowej

 

Daj sobie i nam jeszcze chwilę i przeczytaj inne artykuły na naszym Blogu i w naszych Aktualnościach.

Zapoznaj się z ofertą na rozwiązania Symfonia w naszym sklepie internetowym.

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy