Zdalnie – codzienność w czasie i po pandemii

Zdalnie w czasie Pandemii i po

Zdalne życie w czasie pandemii?

Zdalnie ostatnio chodzimy nawet na koncerty… Nasze życie przeniosło się w dużej mierze do sieci. Jak to wpłynęło na rynek pracy i jak poradziliśmy sobie z tematem pracy zdalnej?

Technologia na ratunek

Wybuch pandemii wirusa SARS CoV-2 sprawił, że większość z nas została zobligowana do zmiany struktury pracy. Doceniliśmy to, że możemy pracować zdalnie oraz technologie, które nam to umożliwiają. Szereg programów, zdalnych pulpitów i systemów obsługi zyskał większe zainteresowanie. Wiele firm, wcześniej nieprzekonanych do nowych rozwiązań, wreszcie po nie sięgnęło. To duża zmiana na plus w systemie pracy, ponieważ rozwiązania informatyczne i elektroniczne do pracowania zdalnie to niewątpliwie przyszłość pracy biurowej i prowadzenia działalności. Nasza firma równie szybko postanowiła postawić na rozwój w tym kierunku. Mamy też niebywałe szczęście pomagać naszym klientom, oferując produkty Symfonia, Microsoft, Certum i Acronis. W ostatnim czasie coraz więcej z Was sięga po innowacyjne rozwiązania do prowadzenia firmy w chmurze, a tym, którzy się jeszcze nie zdecydowali chętnie przybliżamy temat.

Rozwój i przyszłość pracy zdalnej

Aplikacje i e-platformy wspomagające pracę zdalną nie są taką zupełną nowością. Sam fakt, że wiele firm korzysta z opcji biurowych od Google czy choćby Facebooka, zarówno w ramach kontaktu czy podrzucania plików. Sami korzystamy np. z Microsoft 365, komunikujemy się między sobą i z osobami spoza naszej organizacji dzięki Microsoft Teams, a zdalnie obsługujemy już niemal wszystkich naszych klientów. Jeszcze przed pandemią pojawiła się idea pracy zwana „gorące biurka”, gdzie na otwartej przestrzeni pracownicy zajmowali każdego dnia inne miejsca pracy. Choć ta forma nie spotkała się z dużą sympatią pracowników, po lockdownie spora część przestrzeni biurowej otwierała się częściowo dla rotacyjnych grup pracowników. Uważa się, że wiele firm w przyszłości zacznie pracować tylko zdalnie, a spora część będzie pracować hybrydowo (częściowo zdalnie, częściowo z biura). Dzieję się tak, dzięki wciąż rozwijającym się możliwościom. Coraz bardziej popularne staje się załatwianie wszelkich spraw zdalnie, np. podpisując dokumenty za pomocą mobilnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Zdalnie na platformie czy w programie

Na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji do pracy zdalnej – jak je wybrać i czym się różnią? Każda z nich jest oparta na tych samych fundamentach możliwości obniżania kosztów oraz mobilnego kontrolowania działań firmy. Przybliżając temat warto wspomnieć, że nie taki diabeł straszny jakby się wydawało. Większość z Was na pewno korzysta już z opcji biurowych od Google czy aplikacji Google Meet do komunikacji video. Tak samo, jak wcześniej wspomniany Facebook dla wielu jest już narzędziem dnia codziennego pod względem zarządzania działaniami marketingowymi, a także kontaktu z klientami i pracownikami. Pojawiły się także takie platformy jak Cisco Webex czy rozwiązania Dell Workplace. Szczególnie popularna stała się aplikacja Microsoft Teams, która pozwala zdalnie komunikować się całemu zespołowi firmy. Dzięki Teams można wspólnie pracować z dokumentami w czasie rzeczywistym. Takie aplikacje chmurowe mają to do siebie, że są intuicyjne i proste w obsłudze, a jednocześnie dają duże możliwości.

Zdalnie z Microsoft

Szczególną uwagę warto też poświęcić produktom Microsoft – tutaj szeroki wachlarz możliwości rozwiązań chmurowych pozwala na dobranie pakietu lub aplikacji według swoich potrzeb. Sam Microsoft 365 z aplikacjami pakietu Office, oferujący programy do pracy biurowej stał się bardziej popularny. Microsoft proponuje także chmurowy OneDrive, dzięki któremu zapiszemy zdjęcia i pliki, zyskując dostęp do nich z każdego miejsca i urządzenia. Większe firmy na pewno zainteresuje Microsoft Azure o bardzo szerokim zakresie usług aplikacyjnych i obliczeniowych. Z Azure od wielu lat korzystają firmy światowej klasy. Do zarządzania projektami, ich kosztami, terminami i harmonogramem – świetnie nadaje się Microsoft Project.

Symfonia też brzmi z oddali

Firma Symfonia także zaproponowała niebanalne rozwiązania dla firm i pracy zdalnej. Polecana przez nas gama produktów przekonuje do siebie coraz większą liczbę małych, dużych i średnich firm. Rozwiązania chmurowe Symfonia dają niepowtarzalne możliwości zarządzania kluczowymi zadaniami firmy. Tu wyróżnia się np. serwis Między Firmami do wymiany e-faktur czy Symfonia Obieg Dokumentów. Jest to kompleksowe rozwiązanie optymalizujące obieg dokumentów w każdej organizacji. Platforma ERP e-Pracownik usprawnia pracę kadr, dzięki uporządkowaniu informacji o płacach i pracownikach. Sporą sympatią cieszy się także elektroniczna platforma Biuro Rachunkowe online do wymiany dokumentów między biurem rachunkowym, a jego klientami.

Home-office a bezpieczeństwo

Zdajemy sobie wszyscy sprawę, iż postęp technologiczny to machina, za którą coraz trudniej nadążać. Pracując zdalnie trzeba mieć także na uwadze bezpieczeństwo danych. Jednym z najlepszych rozwiązań są te od Acronis: Cyber Backup, Cyber Protect, Cloud Storage – dostępne w ofercie naszej firmy. O ile jednak technologia ma ułatwiać życie, to Tobie może ułatwić też prowadzenie biznesu i dać poczucie wyższego komfortu – w każdym czasie i z każdego miejsca. Nas też to dotyczy, dlatego zachęcamy do poradzenia się ekspertów, którzy pomogą wybrać rozwiązanie dla Ciebie. Wszyscy pomału przenosimy się w chmury – warto nie zostawać w tyle!

A po pracy też zdalnie…

Do robienia zakupów przez Internet większość z nas była już przyzwyczajona. Jednak w czasie pandemii zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia do sieci niemal każdego aspektu życia. Pomocna w tym była technologia. Poza tym, że edukacja przeniosła się na platformy online, to powstało wiele dedykowanych miejsc, prowadzących szeroką gamę kursów internetowych. Również rozrywka znalazła swoje sposoby, toteż odbywają się koncerty na żywo online czy różnego rodzaju inicjatywy. Nawet ostatni finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz pierwszy odbył się wirtualnie. Nie jest już nowością, że w sieci chodzimy na spacery, do muzeum czy do galerii. Wygląda na to, że zdalnie nie tylko pracujemy, ale też żyjemy. Postęp technologiczny który to umożliwił jest już nie do zatrzymania i wyznacza tory dla nowych rozwiązań w przyszłości.

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy