Windows 11 – system operacyjny, którego miało nie być?…

Windows11 - system, który miał nie powstaćSystem operacyjny Windows 11 miał nigdy nie powstać. To właśnie Windows 10 miał stanowić finalne wydanie, które będzie jedynie aktualizowane na przestrzeni kolejnych lat. Plany ze strony producenta uległy jednak zmianie i już 5.10.2021 r. zadebiutowała na rynku najnowsza wersja systemu operacyjnego Microsoft. Czym różni się nowe wydanie względem poprzedniej wersji, jakie są główne różnice oraz czy warto dokonać aktualizacji? – Odpowiedź na te pytania znajdziemy w dalszej części artykułu.

Nowe funkcjonalności Windows 11

Użytkownicy otrzymują do dyspozycji zupełnie nowe menu Start, stanowiące nawiązanie do klasycznych ikon. Usunięte zostały aktywne kafelki dostępne w poprzedniej wersji. W ich miejsce pojawiła się lista rekomendacji, czyli skrótów do plików i aplikacji, których według systemu potrzebujemy najbardziej. Dodatkowo otrzymujemy całkowicie nowy Sklep Microsoft oraz oficjalne wsparcie dla aplikacji na Androida czy jeszcze więcej ulepszeń dla fanów gier. Nowe wydanie to także odświeżone programy, praktyczne Widżety oraz co najważniejsze – poprawione bezpieczeństwo oraz zdecydowanie wyższa wydajność. Microsoft usunął jednak niektóre funkcje, które były obecne w popularnej „dziesiątce”.

Główne różnice pomiędzy Windows 10 a Windows 11 

Windows 11 zawiera liczne zmiany w porównaniu do poprzedniej wersji systemu. Nowa wersja jest przede wszystkim znacznie szybsza od Windowsa 10. Zgodnie z opinią Steve Dispensa, wiceprezesa Enterprise Management w Microsoft, nowy OS będzie znacznie wydajniejszy oraz lepiej zoptymalizowany od poprzednika. Komputery z nowym systemem mają pracować sprawniej dzięki nowemu interfejsowi użytkownika, a także szybszym animacjom. Ponadto na pracę systemu wpłyną również funkcje zapamiętujące niektóre rozwiązania (np. konfiguracje ekranów), zmieniona priorytetyzacja aplikacji oraz lepsze zarządzanie pamięcią. Zgodnie z opublikowanym przez producenta materiałem w serwisie YouTube – Dispens twierdzi, że nowy system operacyjny pozwoli zmniejszyć średnie użycie procesora o 37% oraz pamięci o 32%.

Kto może dokonać aktualizacji do Windows 11?

Na darmową aktualizację do Windowsa 11 mogą liczyć użytkownicy poprzedniej wersji, czyli Windowsa 10. Proces darmowej aktualizacji będzie odbywał się falami, aby uniknąć ewentualnych komplikacji, a także aby cała inicjatywa była w pełni przyjazna dla użytkowników. W rezultacie początkowo z możliwości upgrade do nowych „okienek” skorzystają posiadacze najnowszych komputerów, które są kompatybilne z Windowsem 11, a z czasem pozostałe urządzenia. Zgodnie z prognozami Microsoft cały proces potrwa najpóźniej do połowy 2022 roku. Już dziś możesz zweryfikować, czy najnowsza wersja jest już dla ciebie dostępna. Aby to zrobić przejdź do Ustawień, tam wybierz Aktualizację i zabezpieczenia, a na karcie Windows Update odnajdziesz informacje dotyczącą aktualizacji. Co więcej funkcja Windows Update automatycznie powinna poinformować nas o możliwości darmowej aktualizacji systemu operacyjnego.

Wątpliwości w kwestii aktualizacji wzbudza jednak przede wszystkim temat kompatybilności nowego Windowsa ze starszymi komputerami ze względu na wymagania obecności modułu TPM w wersji 2.0.

Minimalne wymagania

Oficjalnie minimalne wymagania sprzętowe prezentują się następująco:

Wymagania możemy zweryfikować poprzez skorzystanie z PC Health Check wydaną przez Microsoft wraz z premierą nowego systemu. Aplikacja pozwala na sprawdzenie, czy konfiguracja sprzętowa naszego komputera pozwala na zainstalowanie Windowsa 11. Program niestety, nie wskaże, który z komponentów jest niekompatybilny, a wyświetli jedynie monit o tym, że „Windowsa nie da się zainstalować”.

Na ten moment bez większych problemów możemy zainstalować Windowsa 11 na niewspieranym sprzęcie. Microsoft informuje jednak, że w przyszłości może zaprzestać dostarczania aktualizacji dla takich urządzeń. Co więcej, Microsoft zamierza wspierać system Windows 10 do dnia 14 października 2025 r. – zatem zarówno użytkownicy indywidualni, jak i korporacyjni, którzy nie są zainteresowani przejściem na system Windows 11, powinni mieć to na uwadze.

W przypadku, gdy nie masz aktywnej licencji na Windows 10, oczywiście nie otrzymasz nowej wersji systemu za darmo. W takim przypadku konieczny będzie zakup systemu.

Jak dokonać aktualizacji?

Najlepszym wyjściem na dokonanie aktualizacji systemu do nowej wersji będzie Asystent instalacji systemu Windows 11 lub skorzystanie ze wsparcia specjalistów. Kluczowy element stanowi możliwość braku kompatybilności posiadanych rozwiązań biznesowych z nową wersją systemu operacyjnego. Aby uniknąć nieprawidłowości w funkcjonowaniu posiadanego oprogramowania, zalecamy nie dokonywać aktualizacji przed uprzednią weryfikacją wymagań posiadanych aplikacji lub konsultacją ze swoim dostawcą rozwiązań informatycznych. Jeżeli chcesz skorzystać ze wsparcia naszych specjalistów, przejdź do formularza kontaktowego lub skontaktuj się ze swoim opiekunem handlowym.

 

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w naszych Aktualnościach i na naszym Blogu,

Zachęcamy też do odwiedzenia naszego sklepu internetowego.

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy