Praca zdalna – przyszłość czy już teraźniejszość?

Praca zdalnaKryzys związany z pandemią zaskoczył nas wszystkich jak co roku zima zaskakuje drogowców. W jednej chwili miliony ludzi musiało przenieść swoją pracę do domu. Czy jednak firmy powinny być zaskoczone? Praca zdalna w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Nie dziwi już tak bardzo fakt, że model pracy zmianowej w określonych godzinach 5 dni w tygodniu przypomina stare czasy w sektorze przemysłowym. Dziś w oparciu o technologię, a także zmianę trybu życia i możliwości działania na poziomie globalnym, wirtualizacja pracy to dla wielu firm jedna z opcjonalnych form zatrudnienia.

Korzyści i organizacja pracy zdalnej

Temat pracy w chmurze rozwija się już od dawna i to nie bez powodu. Z jednej strony pracodawcy wychodzą naprzeciw pracownikom, którzy coraz chętniej wybierają pracę biurową z możliwością częściowego home office. Ci, dla których stanowi to większy komfort pracy okazują się bardziej wydajni. Trudno więc dziwić się, że pracodawcy jest to na rękę. Naturalnie jednak praca zdalna staje się modna, dlatego, że jest możliwa. Technologia pozwala na szeroko pojęty kontakt i koordynację działań. Z drugiej strony jednak dotychczas budziło to także wiele obaw.

Po pierwsze zarówno kontrola takiej pracy ze strony pracodawcy jest mniejsza. Ponadto komfort życia prywatnego pracownika decyduje tutaj o jego produktywności, w tym jego samodyscyplina. Przedsiębiorcy do niedawna wątpili także w bezpieczeństwo danych podczas zdalnego dostępu do biura. Dotychczas główny problem dotyczył także braku bezpośrednich kontaktów ze współpracownikami. A co za tym idzie, utrudnienia w wymianie spostrzeżeń i spadek kreatywności. Dziś, dzięki takim aplikacjom jak Microsoft Teams, wspólna praca online zyskuje nową jakość.

Gdy praca zdalna to konieczność

Świat w kryzysie epidemicznym wyszedł naprzeciw wątpliwościom co do skuteczności i możliwości pracy w chmurze. W czasie, gdy znacząca większość zatrudnionych została zamknięta w domach, technologia odpowiedziała czym prędzej. Organizacja dostępu z zewnątrz jest aktualnie tematem topowym. Na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych narzędzi pozwalających zniwelować ewentualne wady tego rozwiązania. Najnowsze platformy oferują sprawną wymianę dokumentów, kontakty grupowe, wirtualne spotkania firmowe etc. Praca zdalna to być może obraz przyszłości, a część pracowników zapewne chętnie pozostanie przy tej możliwości po zakończeniu pandemii. W dodatku firmy będą już lepiej przygotowane na takie opcje po wdrożeniu odpowiednich procedur nabędą nowego doświadczenia i dzięki temu będą na to lepiej przygotowane.

Praca zdalna modelem przyszłości – jak się przygotować

Nasza firma korzysta z licencji Microsoft 365 Bussines co świetnie wpływa na poprawę komunikacji i daje możliwość pracy na plikach współdzielonych. Dzięki takim rozwiązaniom pracujemy także z domu czy z każdego innego miejsca. Taka forma pracy pozwala także na pracę i pełen kontakt z firmą w czasie podróży – tych biznesowych i tych bardziej pasjonujących. Nie musimy już wysyłać plików pocztą, edytować czy odsyłać kolejnych wersji. Wychodząc naprzeciw nowościom zmieniającego się świata, pracujemy tak samo w biurze jak w wirtualnym zespole. Prowadząc zdalne spotkania i konferencje. I tę formę szczerze wszystkim polecamy – z doświadczenia!

Praca zdalna to już nie temat do dyskusji tylko aktualna rzeczywistość  funkcjonowania każdej nastawionej na rozwój firmy. Idąc tym nurtem, warto zastanowić się nad wdrożeniem działań, które przygotują Twoją firmę na każdą okoliczność!

My stworzyliśmy już receptę na pracę zdalną i chętnie się nią z Wami podzielimy!:)

Daj sobie i nam jeszcze chwilę i przeczytaj inne artykuły na naszym Blogu i w naszych Aktualnościach.

Sprawdź  ofertę na produkty z kategorii „Podpis elektroniczny” w naszym sklepie internetowym.

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy