5G – wszystko o nowej generacji

5G – wszystko o nowej generacji5G – wszystko o nowej generacji

Czym jest sieć 5G?

5G to inaczej piąta generacja sieci telekomunikacyjnych, projektowana do tego, by móc zwiększyć transmisję danych oraz ilość połączeń. To możliwość wprowadzania dalszych innowacji dla nowoczesnego świata. Technologia 5G ma nie tylko zwiększyć wydajność standardów w obszarze przesyłania danych, ale przede wszystkim otworzyć nowe możliwości dla infrastruktury teleinformatycznej. To w szczególności szybszy dostęp do internetu, dzięki któremu rozwiną się takie dziedziny jak Internet Rzeczy, Smart Home czy rzeczywistość wirtualna VR. Początkowo 5G ma działać w oparciu z istniejącymi sieciami LTE, choć nie do końca jeszcze jesteśmy do tego przygotowani. Wokół tematu sieci 5G pojawiło się także przez ten czas wiele wątpliwości. Poniżej wyjaśniamy więc jakie korzyści płyną z rozwoju sieci telekomunikacyjnej do tego standardu oraz jakie krążą mity na temat jej wpływu na nasze zdrowie.

Co daje nam sieć nowej generacji – wpływ 5G na rozwój

Różnica pomiędzy czwartą i piątą generacją jest kolosalna – 5G deklaruje maksymalną prędkość przesyłania 20 gigabajtów na sekundę. Wielu może to nic nie mówić, ale wiąże się to bezpośrednio z rozwojem wielu filarów gospodarki. Dzięki temu stanie się możliwe wdrożenie wielu nowych technologii, usprawniających przemysł. Mówi się w tym kontekście także o rozwoju telemedycyny i zwiększeniu bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że nową piątą generację Internetu traktuje się jak rewolucję w świecie cyfrowym. Zarówno konsumenci, jak i biznesmeni zacierają ręce z myślą o nowych możliwościach. Huawei inwestując w rozwój 5G stał się liderem nowej technologii i stworzył projekt edukacyjnego 5G Trucka. Można w nim było zapoznać się z możliwościami 5G, takimi jak wirtualna rozmowa w rozdzielczości 8K, gra w piłkarzyki VR czy robot-samochód. Firmowy Truck pojawił się na zorganizowanym przez Fundację Digital Poland Festiwalu Cyfryzacji. Rozwój 5G ma realnie zaowocować w rozwój inteligentnych miast i sztucznej inteligencji. Pomimo rozpowszechnianych mitów i zastrzeżeń dotyczących nowej technologii plusów jej wdrożenia wylicza się coraz więcej.

5G a nasze zdrowie – fakty i mity

Jedną z informacji głoszonych przeciwko nowej sieci telekomunikacyjnej było emitowanie przez nią promieniowania elektromagnetycznego szkodliwego dla organizmu człowieka. Jednakże wpływ fal elektromagnetycznych bada się od dziesiątek lat. Naukowcy podkreślają, że sieć 5G nie może mieć bardziej szkodliwego wpływu na zdrowie niż istniejące z nami od dawna fale radiowe. Ponadto nadajniki 5G rozmieszcza się według ustalonej przez specjalny program S12PEM bezpiecznej odległości. Kolejne nurtujące pytania apropos sieci 5G dotyczą bezpieczeństwa i prywatności danych. Większa liczba urządzeń połączonych budzi wątpliwości i lęk przed cyberatakami. Szef Urzędu Komunikacji Elektronicznej uspokaja, że jest to aspekt priorytetowy w budowaniu nowej gospodarki oraz że w tym kontekście operatorów obowiązywać będą odpowiednie ustawy. Wśród mitów na temat piątej generacji pojawiły się także stwierdzenia, że epidemia korona wirusa rozprzestrzeniła się poprzez nową technologię. WHO oświadczyła, że wirusy nie przenoszą się za pomocą fal radiowych i zaznacza, że wirus zaatakował również kraje, które nie dysponują aktywnymi stacjami 5G.

Polska na tle innych krajów

W dzisiejszym świecie nowoczesne technologie umożliwiają powstawanie sprawnych systemów niezbędnych dla funkcjonowania państwa. Dla Polski to dość ważny temat, gdyż pandemia pokazała nam problemy związane m.in. z biurokracją i zarządzaniem administracją. Inwestycja w nowe technologie pozwoli na ożywienie infrastruktury i gospodarki. Wśród krajów Unii Europejskiej Polska znajduje się na samym końcu rankingów pod względem tego typu inwestycji, dlatego ważne jest byśmy zaczęli wykorzystywać technologię w służbie społeczeństwu. Wiąże się to zarówno z budową cyfrowej architektury jak i ze sprawnie funkcjonującą opieką zdrowotną. Sieć 5G odegra kluczową rolę w rozwoju inteligentnych miast i telemedycyny. Polacy zauważają potrzebę korzystania z sieci nowej generacji – aż 65% badanych pozytywnie ocenia wdrożenie nowych technologii.

5G – wszystko o nowej generacji

Czy jesteśmy przygotowani na możliwości 5G?

Przed nami niemała skala wyzwań dotyczących wprowadzenia w całym kraju możliwości korzystania z sieci 5G. Według badań aż 40% gospodarstw w Polsce nie ma dostępu do szybkiego internetu, a aż 15% nigdy nie miało żadnego dostępu do sieci. Potrzeba więc dalszych inwestycji w tym kierunku z jednoczesnym postępem cyfryzacji społeczeństwa, która łączy się bezpośrednio ze kształceniem i upowszechnianiem odpowiednich narzędzi. Dla polskiej administracji to dopiero początek cyfrowej rewolucji, do której niewątpliwie przyczyniła się epidemia koronawirusa SARS CoV-2. W nowej rozszerzonej rzeczywistości wirtualnej znajdą się liczne zastosowania dla biznesu. Rozwiną się liczne aplikacje do celów edukacyjnych dzięki którym można będzie np. w praktyce poznać obsługę skomplikowanych urządzeń. Kolejnymi zaletami pojawienia się sieci piątej generacji ma być obniżenie kosztów i zminimalizowanie emisji szkodliwych związków chemicznych do środowiska. 5G ma przyczynić się do powstawania nowych gałęzi przemysłu i gospodarki oraz wpłynąć pozytywnie na ekologię.

Co oferują wiodący operatorzy?

Zakłada się, że do 2025 roku wszystkie miasta mają mieć stały dostęp do piątej generacji. Największe w Polsce sieci komórkowe od 2018 roku zapowiadały pracę nad uruchomieniem stacji 5G. W tym samym czasie w grudniu pierwsza taka w pełni działająca sieć pojawiła się w Warszawie. Na polskim rynku operatorzy tacy jak Plus oferują już urządzenia obsługujące 5G, np. od wcześniej wspomnianej firmy Huawei, ale także od Motorola czy Samsung. Plus zapewnia użytkownikom bardziej stabilne połączenia oraz superszybki internet bezprzewodowy, obsługujący jednocześnie wiele usług w bardzo dobrej jakości. Od 1 lipca można korzystać z dostępu do sieci 5G także w Orange. Dotychczas działa to w określonych przez operatora lokalizacjach, głównie w większych miastach. Technologia jest jednak ciągle rozwijana. Orange deklaruje, że w zasięgu sieci nowej generacji od tego operatora jest już 6mln osób. T-mobile swoim użytkownikom oferuje także możliwość skorzystania z sieci 5G w roamingu na terenie Austrii i Niemiec.

Przyszłość to technologia

Jak to często bywa przy pojawieniu się przełomowych technologii wśród ludzi pojawia się lęk. Wokół tematu nowej generacji Internetupadło już wiele pytań, powstało jeszcze więcej spiskowych teorii, a dezinformacja osiągała poważne rozmiary. Mity i fake newsy dotyczące sieci 5G najczęściej zwracają uwagę na wpływ sieci na nasze zdrowie. Brak zaufania i wiedzy użytkowników internetu wywołał pewnego rodzaju walkę o niewprowadzanie technologii 5G w Polsce lub nawet na świecie. Jednak rozwój sieci piątej generacji jest dziś nieuchronny. Nikogo nie powinno już zadziwiać, że technologia idzie jak burza. W świecie internetu i przepływu informacji, w czasach, gdy pracuje się coraz więcej w trybie zdalnym, 5G daje ogromne możliwości. Patrząc na skalę ogólnoświatową pod względem korzystania z sieci mówimy o 2,5 miliarda gigabajtów danych każdego dnia. W porównaniu do poprzedniej sieci 4G/LTE, piąta generacja ma usprawnić masowy przepływ danych, dzięki prędkości oraz połączeniu większej ilości urządzeń.

 

Daj sobie i nam jeszcze chwilę i zapoznaj się z innymi artykułami na naszymm Blogu i w naszych Aktualnościach.

Sprawdź co mamy dla Ciebie w naszym sklepie internetowym.

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy