Audyt informatyczny – kiedy i jak przeprowadzić audyt bezpieczeństwa IT? 

jak przeprowadzić audytZagrożenia i niebezpieczeństwo czyhają na nas w życiu realnym, tak samo jest w świecie wirtualnym. Jednak jest jedna różnica, pomiędzy tymi rzeczywistościami. W prawdziwym życiu jesteśmy w stanie przynajmniej w małym stopniu zidentyfikować zagrożenia, a w wirtualnym świecie nie jest to już takie proste. Zagrożenia dla systemów informatycznych mogą mieć poważne skutki w funkcjonowaniu firmy, dlatego bardzo ważne jest przeprowadzanie audytu informatycznego. 

Na czym polega i czym jest audyt informatyczny?

Audyt informatyczny polega na analizie i ocenie poziomu funkcjonowania systemów informatycznych w danej firmie pod względem zdolności systemów do zabezpieczania danych, zgodności z normami informatycznymi, wydajności, wiarygodności itd. 

Na audyt informatyczny składa wiele zadań, które w zależności od potrzeb nie muszą być wykonywane wszystkie. Określając prace w ramach audytu najbardziej ogólnie, możemy wymienić trzy etapy:

Podczas audytu sprawdza się wszystkie luki w systemach, które mogłyby spowodować wypływ istotnych danych danej organizacji. Sprawdza się mechanizmy zabezpieczające i funkcjonowanie wszystkich urządzeń. Audytowi podlegają:

Jak przeprowadzić audyt informatyczny

Audyt jest dedykowany nie tylko wielkim przedsiębiorstwom. Wbrew pozorom powinny go przeprowadzać również małe i średnie przedsiębiorstwa, ze względu na to, jak wiele korzyści, ważnych dla funkcjonowania firm niesie audyt. 

Jak zatem przeprowadzić audyt informatyczny w swojej firmie? 

Praca w tym zakresie zazwyczaj zajmuje ponad miesiąc i nie jest najprostszym zadaniem, a przynajmniej wymaga bardzo dużego nakładu czasowego. Potrzebna jest również wiedza w tym zakresie. Najrozsądniejszą decyzją jest zlecenie prac wyspecjalizowanej w tym zakresie firmie (audyt bezpieczenstwa IT od Penta). Wydatek ten powinien być traktowany jako inwestycja w bezpieczne funkcjonowanie swojej organizacji. 

Korzyści z audytu informatycznego 

Audyt powinien być przeprowadzany w każdej firmie regularnie. Ochrona danych, które krąża w systemach ich przechowywania powinna być priorytetem dla każdego zarządzającego. Mimo to, nadal wiele firm stroni od ich przeprowadzania, co może mieć tragiczne skutki. Oto kilka korzyści, jakie daje audyt informatyczny: 

1. Zmniejszenie ryzyka ataku

Audyt wskazuje luki i słabe punkty w systemach, ktore mogą spowodować ułatwienie zdobycia danych. Dzięki temu możemy naprawić błędy i zabezpieczyć dane. 

2. Oszczędność

Wydatek, jakim pokryjemy koszty wykonania audytu pozwala wykrycie obszarów, które mogłyby skutkować niespodziewanymi, wysokimi wydatkami i karami np. Z powodu nielegalnego lub niezgodnego z prawem oprogramowania.

3. Wskazanie błędów

Audyt pozwala wykryć wszystkie możliwe braki, błędy i słabe strony w całej strukturze informatycznej przedsiębiorstwa. 

4. Wskazuje rozwiązania 

Przeprowadzenie audytu przez profesjonalistów kończy się zawsze szczegółowym raportem, w którym wskazane są obszary wymagające poprawy oraz informacje jak tych zmian dokonać.

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy