Bezpieczeństwo danych w chmurze

Czym jest?

Bezpieczeństwo w chmurze stanowi zbiór nowoczesnych technologii, które w oparciu o obowiązujące zasady wpływają na poziom ochrony Twoich danych przechowywanych w Internecie – zarówno osobistych, jak i biznesowych. Ochronę danych w chmurze realizują lokalne centra danych, które odpowiednio zabezpieczają infrastrukturę chmury. W rezultacie czego koszty konserwacji sprzętu nie są obciążają klienta. Co więcej, wybrany dostawca chmury ułatwi zespołom i organizacjom bezpieczne przechowywanie danych oraz szybkie skalowanie.

Zalety korzystania z usług w chmurze dla firm?

Korzystanie z usług w chmurze daje liczne korzyści zarówno użytkownikom indywidualnym jak, też biznesowym i instytucjonalnym. Poznaj najważniejsze z nich.

Dostępność rozwiązania

Do największych zalet korzystania z usług w chmurze należy dostępność takich rozwiązań. Aby rozpocząć pracę potrzebujemy wyłącznie dostępu do Internetu. W rezultacie możesz korzystać z wybranego systemu z dowolnego urządzenia, niezależnie od czasu i miejsca. Obecnie firmy są coraz mniej przywiązane do swoich głównych siedzib. Często jest to rezultat zyskującego na popularności, także za sprawą  Pandemii Covid – 19, modelu pracy zdalnej lub hybrydowej. Czasem natomiast wynika to ze specyfiki danej branży. W wielu firmach, zwłaszcza tych o zasięgu międzynarodowym,  pracownicy potrzebują dostępu do aplikacji z dowolnego miejsca na świecie. Dlatego też fizyczna lokalizacja systemu IT nie ma znaczenia. Kluczowe jest jednak utworzenie bezpiecznego środowiska umożliwiającego bezpieczną pracę poza biurem.

Komfort współpracy

Inną istotną korzyścią wynikającą z przechowywania ważnych danych w chmurze stanowi możliwość udostępniania ich w ramach zespołu. Podczas pracy nad złożonym projektem, w który zaangażowana jest większa liczba osób jest to szczególnie użyteczne. W sytuacji, kiedy ktoś zwyczajnie nie może fizycznie uczestniczyć we wszystkich spotkaniach można udostępniać pliki. Nieobecni zawsze mogą mieć wgląd we wprowadzane zmiany, a także samodzielnie nanosić stosowne korekty. Co więcej w rozwiązaniach chmurowych interfejs jest zawsze przyjazny użytkownikowi, co w jeszcze większym stopniu podnosi komfort pracy.

Wyższy poziom bezpieczeństwa

Dostawcy rozwiązań chmurowych oferują ponadto najwyższe standardy bezpieczeństwa danych. Oprogramowanie jest aktualizowane na bieżąco. To po stronie dostawcy rozwiązania znajdują się kopie zapasowe, tak więc ewentualne uszkodzenie czy awaria urządzeń klienta nie powoduje utraty danych. W efekcie redukujesz koszty związane z bezpieczeństwem danych przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego poziomu ochrony. Rozwiązania chmurowe wymuszają także na użytkownikach stosowanie dobrych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa. Nie mniej jednak sami również powinniśmy troszczyć się o nasze poufne dane. Warto zatem zadbać o odpowiednią siłę naszych haseł, ich regularną zmianę, a także nie udostępnianie ich osobom nieupoważnionym.

Redukcja kosztów i wsparcie techniczne

Korzystając z usług chmurowych zyskujesz w zasadzie nieograniczoną pojemność dyskową bez konieczności rozbudowy własnej infrastruktury. Ponadto w związku z procesowaniem danych przez zewnętrzny serwer, rozwiązanie umożliwia odciążenie urządzeń lokalnych. Usługi w chmurze to także kompleksowe wsparcie techniczne oraz dodatkowa ochrona prawna. Rozwiązania chmurowe od sprawdzonych dostawców spełniają ponadto wymagania w zakresie zgodności z przepisami oraz z zasadami bezpieczeństwa danych obowiązującymi w biznesie i określonymi międzynarodowymi regulacjami.

Dlaczego wybrać system IT w chmurze?

Systemy Informatyczne działające w chmurze zyskują na popularności w śród coraz większego grona przedsiębiorców. Jednym z kluczowych elementów decyzji o wyborze jest kwestia bezpieczeństwa. Dostawcy oprogramowania w chmurze są w stanie zapewnić wyższy poziom ochrony danych od istniejącego w większości małych i średnich, a często nawet dużych organizacji. Nad odpowiednim zabezpieczaniem systemów czuwają wysokiej klasy eksperci, którzy przy wykorzystaniu najnowszych technologii, wzbogacają i rozwijają oferowane systemy o kolejne rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Wszyscy stykamy się z informacjami na temat wycieków danych w sieci oraz ataków hakerskich. Są to często sytuacje dotyczące konkretnych osób lub konkretnych typów działalności. Musimy pamiętać, że w  Internecie nigdy nie możemy czuć się w pełni bezpieczni, jednak aktualnie dostarczane sposoby na zabezpieczanie informacji są zwykle wystarczające zarówno w kontekście mniejszych, jak i większych organizacji.

Jakie rozwiązania polecają nasi specjaliści?

Posiadamy bogatą ofertę oprogramowania dla biznesu. Wśród najnowszych narzędzi znajdziemy właśnie systemy opierające swoje działania na chmurze. Jedno z popularniejszych stanowi Elektroniczny Obieg Dokumentów od Symfonii. Platforma usprawnia proces obiegu dokumentów, w tym faktur, delegacji, umów, czy różnego rodzaju wniosków. Pozwala także na zarządzanie projektami czy uporządkowania dokumentacji za pomocą tzw. elektronicznych segregatorów. Inne dobrze znane rozwiązanie stanowi Symfonia ERP e-Pracownik. Aplikacja poszerza możliwości oprogramowania kadrowego. Z wykorzystaniem platformy pracownicy i współpracownicy mogą wykonać wiele czynności samodzielnie. W rezultacie szeroki zakres czynności obsłużysz zdecydowanie szybciej niż w tradycyjnej formie. Na chmurze oparte są także aplikacje mobilne takie jak Symfonia Mobilny Handel, czy Symfonia Mobilny Magazyn na urządzenia z Androidem. Pierwsza z aplikacji wspiera pracę handlowców, kolejna zarządzanie logistyką oraz procesami magazynowymi.

Bezpieczeństwo danych w chmurze jest w dużej mierze uzależnione od dostawcy rozwiązania, dlatego wśród naszych partnerów znajdują się wyłącznie firmy zajmujące kluczowe pozycje na rynku. Zapoznaj się z pełną ofertą programów Symfonia w naszym sklepie internetowym, aby wybrać najlepsze rozwiązania chmurowe dla swojego biznesu.

 

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy