Bezpieczeństwo internetowe – Idea „silnego hasła” odchodzi do lamusa

Bezpieczne hasła

Zasady tworzenia bezpiecznych haseł są już przestarzałe. Sam autor żałuje dziś, że je kiedykolwiek stworzył. Czy to oznacza, że jesteśmy coraz bardziej narażeni na zagrożenia czyhające w sieci?

Poezja ponad matematykę, czyli jakie powinno być hasło

Okazuje się, że po latach, twórca polityki tworzenia bezpiecznych haseł Bill Burr przyznaje, że ich systematyczne zmienianie nie jest wcale dobrym pomysłem. Wymyślone przed dekadą zasady są dziś nieaktualne, jednak gdy nad nimi pracowano internet był znacznie mniej powszechny. Bezpieczne hasło utworzone z długiego ciągu małych i wielkich liter oraz cyfr to już nie tak bezpieczne hasło jak byśmy przypuszczali. Obecnie powstał nowy zestaw reguł, w którym bezpieczne hasło to takie, które jest długie, ale łatwe do zapamiętania. Zaś zmieniać je powinno się jedynie w przypadku pojawienia się jakiegoś znaku o możliwym włamaniu. Idea nowego bezpiecznego hasła pisanego wierszem zakłada, że kilka rymowanych słów zapamiętamy dużo szybciej. Jednocześnie z obliczeń wynika, że zajęłoby komputerom około 500 lat, by takie hasło złamać, podczas gdy hasło stworzone z długiego słowa w połączeniu z cyframi zostałoby złamane w kilka dni.

Ogólne zasady bezpieczeństwa internetowego

Podstawą bezpieczeństwa cyfrowego jest niewątpliwie ochrona komputera, czyli używanie oprogramowania antywirusowego. Ważne jest jednak także, by je systematycznie aktualizować. Szczególnie uważać powinniśmy podczas używania sieci bezprzewodowych. Tu niezbędne będzie szyfrowanie, choć i tak lepszą poradą byłoby takich sieci kompletnie unikać. Galeryjne hotspoty to bowiem pożywka dla hakerów. Bezpieczeństwo internetowe to również systematyczne tworzenie kopii zapasowych swoich danych, czyli tzw. backup’ów oraz świadome robienia zakupów. Warto sprawdzać sklepy i firmy, z których usług chcemy skorzystać i koniecznie używać bezpiecznych systemów płatności. Ci, którzy cenią sobie ochronę prywatności powinni szczególnie wziąć sobie do serca temat tworzenia bezpiecznych haseł oraz uważać na treści, jakie publikują w serwisach społecznościowych.

Bezpieczne hasło – czego unikać

Niestety, z corocznych raportów analizujących hasła wynika, że internauci ignorują zasady tworzenia bezpiecznych haseł. Stąd rosnące zaniepokojenie faktem, że w czasie cyfryzacji tak mało przykładamy się i stosujemy do zasad bezpieczeństwa internetowego. Aby chronić siebie i swoje dane warto stosować się do pewnych reguł, unikać tym samym używania wszędzie tego samego hasła lub zbliżonych do siebie haseł. Poza tym bezpieczne hasło nie powinno składać się z sąsiadujących ze sobą liter lub cyfr na klawiaturze. Specjaliści nie polecają także używania zwrotów emocjonalnych typu „kochamcie” jako hasła, nazw słynnych marek, imion superbohaterów lub nazw ulubionych klubów piłkarskich. Powinniśmy unikać haseł, w których wykorzystujemy imiona i popularne powiedzonka. Bezpiecznym rozwiązaniem jest program do generowania haseł i odpowiednie nimi zarządzanie.

Elektroniczna bankowość

Nasze życie w internecie wiąże się praktycznie na każdym kroku z bankowością. Zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że konto bankowe to coś, co w szczególności powinniśmy chronić. Musimy być więc ostrożni korzystając z bankowości elektronicznej. Warto sprawdzać dokładnie czy dane w wiadomości potwierdzającej przelew zgadzają się z wykonaną transakcją. To właśnie nasze konta bankowe interesują przestępców najbardziej. Cyberprzestępcy potrafią skopiować stronę banku, by wyglądała dokładnie tak, jak oficjalny serwis. Nigdy nie odpowiadaj na wiadomość, w której zostajesz poproszony o podanie loginu i hasła.

Pojawienie się inicjatywy Dnia Bezpiecznego Internetu daje nam jasno do zrozumienia, że żyjemy w sieci na tyle, by dbać o swoje wirtualne bezpieczeństwo niemal jak o własny dom. Korzystając z zasobów internetowych możemy być narażeni na kradzieże danych, pieniędzy, a nawet tożsamości. Warto zwrócić uwagę na to jak uchronić się przed atakami hakerów i spać spokojnie.

 

Zostań z nami jeszcze chwilę i przeczytaj inne artykuły z naszego  Bloga i naszych Aktualności.

Zajrzyj też do naszego sklepu internetowego  i zapoznaj się z jego ofertą.

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy