Sztuczna inteligencja – czy warto w nią inwestować?

Sztucna inteligencja

Opatentowano pomysł na wskrzeszanie zmarłych w postaci hologramów! Czy rozwój sztucznej inteligencji przekroczył już swoje granice? Nowa technologia nie tylko budzi lęk na rynku pracy, ale także stawia wiele pytań w temacie wykorzystywania danych…

Potencjał sztucznej inteligencji w liczbach

Według założeń Ministerstwa Cyfryzacji w temacie sztucznej inteligencji, wdrożenie tej technologii w kluczowych obszarach gospodarki podniesie wzrost PKB o 1,5-2,5% rocznie. Okazuje się więc, że jest szansa na wzmocnienie takich gałęzi gospodarki jak ochrona zdrowia, przemysł, handel, finanse czy energetyka. Według badań 23% firm potwierdza wysoki stopień zaawansowania w zastosowaniu technologii AI. Zaś 44% jest na etapie pierwszych eksperymentów z jej wykorzystaniem. Więcej niż 80% zaawansowanych użytkowników sztucznej inteligencji w Polsce zauważa jej wartość w prowadzeniu biznesu. Z badań Microsoft „AI&Skills” wynika także, że 67% polskich respondentów wdraża AI w swojej organizacji lub wykorzystuje ją w zaawansowanym stopniu. Zaglądając od kuchni okazuje się, że prawie 58% profesjonalistów AI uważa, że praca z wykorzystaniem tej technologii daje poczucie, że ich praca ma znaczenie.

Czy technologia AI wstrząśnie rynkiem pracy

Błędnie byłoby uważać, że technologia jest wrogiem człowieka. Wszystko, co powstało, ma w jakiś sposób ułatwiać ludziom życie. Sztuczna inteligencja jest doskonałym przykładem takiego narzędzia. Obecnie coraz więcej korzystamy z technologii AI w codziennej pracy. Transformacja cyfrowa wpływa korzystnie na funkcjonowanie firm, a więc i korzystnie na pracowników. Eksperci nie uważają, aby automatyzacja miała zastąpić człowieka. Algorytmy mają wspomagać pracowników w trakcie wykonywania czasochłonnych czynności, ale nie przejmować ich obowiązki. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje się czas na działania bardziej kreatywne. Wnioski są takie, że wdrażanie nowych technologii pozytywnie wpływa na pracownika. Te firmy, które inwestują w sztuczną inteligencję, inwestują także w rozwój i edukację kadry.

Jakie korzyści może przynieść AI

Sztuczna inteligencja to nowy silnik dla gospodarki. Trudne czasy pandemii pokazały wyraźnie, że AI rozszerza możliwości człowieka. W walce z wirusem boty wspierają lekarzy w rozpoznawaniu objawów i analizie ryzyka. Obecnie AI posiada także funkcję rozpoznawania obrazów, co pomaga w badaniach mammograficznych i badaniu rytmu serca. Jest to ogromna pomoc dla lekarzy, którzy dzięki temu mają więcej czasu dla pacjentów. Firma Microsoft uznaje technologię AI za priorytet w czasie cyfrowej transformacji. Szczególnie teraz widoczne jest dla wszystkich firm jak technologia AI pomaga budować większą zwinność i konkurencyjność. Microsoft stawia sobie za wyższy cel inwestycji w AI usprawnienie pracy wykonywanej przez ludzi i uzupełnianie ludzkiej pomysłowości. Sztuczna inteligencja to połączenie technologii i nauki ze specjalistyczną wiedzą z różnorodnych dziedzin i problemów, jakim stawia czoła świat.

Rozwój sztucznej inteligencji

Technologia AI rozwija się w zawrotnym tempie i niejednokrotnie budzi lęki i frustracje. Katastroficzne wizje przyszłości z programowanymi do zabijania terminatorami to jedno, ale granica moralności w temacie wykorzystywania danych o użytkowniku to drugie. Nic więc dziwnego, że najnowszy patent firmy Microsoft wywołał burzę pytań. Firma wyszła z pomysłem wskrzeszania osób zmarłych w postaci chatbotów w oparciu o wykorzystywanie zdjęć, głosu i informacji o życiu danej osoby. Cyfrowa wersja miałaby ucieszyć tych, którzy stracili bliskich. Pomysł jednak budzi wiele kontrowersji i pytań w obszarze ochrony danych i prywatności. W branży e-commerce, na którą sztuczna inteligencja ma zbawienny wpływ, mimo wszystko także pojawiają się pytania. Cyfrowe mechanizmy, owszem, usprawniają wyszukiwanie i docieranie w szybkim tempie produktu do klienta. W tym celu jednak zaangażowane są w rozpoznawanie nawyków i zachowań konsumenta. Dla wielu to wyraźna ingerencja w życie.

Tak, jak każda nowość i każda nowa fala, technologia AI musi zmierzyć się jeszcze ze wieloma aspektami, w których zweryfikuje się jako ułatwienie życia i spotka z ogólną akceptacją. Jedno jest pewne – od dawna dążymy do cyfryzacji. Jednak mimo tego, że rozwój technologiczny daje wiele nowych rozwiązań i innowacji, świat też stawia mu swoje granice, czasem ekologiczne, a czasem moralne.

 

Zostań z nami jeszcze przez chwilę i zapoznaj się z pozostałymi tekstami z naszego Bloga i naszych Aktualności.

Zajrzyj też do naszego sklepu internetowego i zobacz co tam dla Ciebie mamy.

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy