Nowy standard rachunku kosztów podmiotów medycznych w Sage Symfonia Finanse i księgowość z

Nowy standard kosztów

Nowy standard rachunku kosztów u świadczeniodawców usług medycznych

Od nowego roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 19 listopada 2020r., które ujednolica zasady ewidencji kosztów i wyceny wartości procedur medycznych finansowanych ze środków publicznych. Nowy standard rachunku kosztów obowiązkowo muszą stosować od 2021 roku podmioty finansowane z NFZ, ale wyłączone z tego obowiązku będą np. ośrodki POZ.

 

Stosowanie rachunku kosztów wymaga zbierania kosztów według kategorii rodzajowych wg. załącznika nr 5 do rozporządzenia, a ponadto poza kategoriami wykazana jest także numeracja kont. Rozporządzenie nie wyjaśnia dodatkowego znaku „0”, który pojawił się w analityce konta i który nie bierze udziału w kalkulacji kosztów świadczeń medycznych. To jednak drobnostka w świetle skomplikowanej kalkulacji tych kosztów i okresowych sprawozdań do AOTMiT.

 

Z analiz Symfonii wynika, że przebudowa planu kont w programach finansowo – księgowych niesie za sobą ogromne ryzyko destabilizacji systemu w trudnym czasie gwałtownych zmian prawnych szczególnie w zakresie podatków , a jednocześnie wymagających ciągłych modyfikacji. Opracowano już jednak mechanizmy, dzięki którym można wdrożyć standard rachunku kosztów u użytkowników programów finansowo-księgowych z rodziny Symfonia. Ponadto jeszcze w styczniu pojawią się narzędzia do rozliczania kosztów według kluczy podziałowych oraz specjalne raporty dla AOTMiT.

 

Zaproponowane przez Ministra Zdrowia zalecenia w praktyce wymagają sporych modyfikacji procesów, a przede wszystkim zmiany naszych przyzwyczajeń. To sprawia, że niezmiernie ważne jest w tym temacie odpowiednie wsparcie systemów informatycznych.

 

Dla użytkowników programu Finanse i Księgowość jest już dostępna funkcja szybkiej modyfikacji planu kont zgodnie z potrzebami podmiotów medycznych. Założenie nowego roku obrotowego i zmodyfikowanie planu kont jest jednak dopiero pierwszym etapem wdrażania nowego standardu.  Nowe rozporządzenie zakłada następnie:

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszego Bloga i naszych Aktualności.

Sprawdź co mamy dla Ciebie w naszym sklepie internetowym.

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy