Transformacja cyfrowa – jak z nią radzą sobie firmy?

Transformacja cyfrowaTransformacja cyfrowa a prowadzenie biznesu?

W 2018 roku średnia ilość czasu pracy wykonywanej przez ludzi wynosiła 71% w stosunku do 29% czasu pracy maszyn. W 2022 roku prognozy zapowiadają zmianę tych proporcji na 58% do 42%. Zmiany mogą poprowadzić nas do lepszej jakości życia i wydajności pracy. Jednocześnie istnieje ryzyko, że pojawią się wśród pracowników luki w umiejętnościach, a zmiany na rynku pracy będą dla wielu krzywdzące. Transformacja cyfrowa, idąc w parze z rozwojem technologii, staje się nieunikniona dla wszystkich firm. Czy jesteśmy na nią jednak gotowi?

Rozwój sieci komórkowej

Jednym z tematów ściśle połączonych z możliwościami transformacji cyfrowej jest piąta generacja internetu. To właśnie sieć 5G ma zapewnić podłoże telekomunikacyjne do tego, by zwiększyć przepływ danych i ilość połączonych urządzeń oraz zmniejszyć opóźnienia i usprawnić jakość połączeń. Nic dziwnego więc, że transformacja cyfrowa i 5G wywołują serię pytań o bezpieczeństwo danych. O to jednak firmy nie powinny się martwić. W odpowiedzi na rozwój powstają aplikacje i platformy, które proponują firmom bezpieczne rozwiązania chmurowe z odpowiednim backupem. Porównując polskie realia do krajów UE łatwo możemy zauważyć, że rozwój 5G i cyfryzacja to dla gospodarki naszego kraju i świata biznesu ogromne możliwości. W raporcie Światowego Forum Ekonomicznego wymienia się cztery technologiczne zjawiska, które zdominują najbliższe lata w biznesie: sztuczna inteligencja, wszechobecny szybki mobilny internet, stosowanie analityki big data, technologia chmury. Tym zjawiskom towarzyszyć będą zmiany socjologiczne, ekonomiczne i edukacyjne.

Na czym polega transformacja cyfrowa?

Zmiany w działaniach firm i przedsiębiorców to kolejne następstwo rozwoju technologicznego. To właśnie tego aspektu dotyczy transformacja cyfrowa – jest to nic innego jak zintegrowanie technologii we wszystkich obszarach firmy. To także zmiana w kulturze działania, wyzwanie i dla każdego biznesu z osobna nie lada eksperyment. Transformacja ta jednak jest procesem nieuniknionym, w którym firmy muszą przeanalizować na nowo swoje modele pracy i prowadzenia działalności. Jest to czas, który ma spore znaczenie dla samego przetrwania wielu przedsiębiorstw. Liderzy korporacyjni zauważyli tę potrzebę, toteż prognozuje się wydatki na technologie w roku 2022 rzędu 1,97 biliona dolarów. Mówi się także, że to kierownictwo IT gra kluczową rolę w cyfryzacji i to oni najbardziej muszą dostosować się do tempa zmian. Stanowi to duże wyzwanie, ponieważ należy mieć stale rękę na pulsie w razie problemów operacyjnych oraz nieprzewidzianych kradzieży informacji. Jednym z kluczowych celów transformacji cyfrowej jest lepsza bezawaryjna jakość obsługi klienta.

Transformacja cyfrowaJak zaplanować transformację cyfrową firmy?

Transformacja cyfrowa dzieli się na obszary, na które warto zwrócić uwagę, zastanawiając się nad wdrożeniem całego procesu. Podstawą sukcesu transformacji jest analiza aktualnego stanu firmy w aspekcie klienta, konkurencji, danych, innowacji i wartości kreowanej. W tych filarach trzeba zarysować model swojej przewagi. Klient nasz pan, dlatego jest to najważniejszy aspekt. O ile firma mogła powstać w odpowiedzi na zapotrzebowania rynku, o tyle późniejsze relacje z klientami i zrozumienie ich potrzeb stają się napędem do zmian. Ważne jest też to, że w cyberprzestrzeni klient ma możliwość szybkiego komunikowania się z daną marką. W ramach poszukiwania odpowiedniej strategii trzeba wziąć też pod uwagę zagrożenia rynkowe, a więc konkurencję. W dążeniu do obniżenia kosztów pojawiły się nowe formy konkurowania i współpracy na rynku, takie jak współpraca firm Apple i Samsung. Kluczem do podejmowania wszelkich decyzji powinna być nieustanna analiza danych, a także ich swobodny przepływ. Tu niezbędne będzie zainwestowanie w odpowiednie oprogramowanie, takie jak systemy ERP.

Transformacja cyfrowa  a technologia

Poza tym, że rozwijająca się piąta generacja internetu pozwoli na proces cyfryzacji w szybszym tempie, pojawiają się coraz to nowsze pomysły i technologie, pozwalające usprawnić działania firm i przedsiębiorców. Jednym z bardziej potrzebnych narzędzi staje się podpis elektroniczny, czy inaczej certyfikat kwalifikowany, o którym niedawno pisaliśmy( … ). Dzięki niemu można nie tylko korzystać z administracji publicznej, ale także podpisywać dokumenty w relacjach biznesowych w sposób wirtualny. W wyniku sytuacji pandemicznej myśl o cyfryzacji stała się tym bardziej nieunikniona. Wiele firm rozpoczęło zdalny tryb pracy i przeniosło działania także do platform chmurowych. Programy Symfonia zaczęły cieszyć się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców. Także ze względu na ich intuicyjną obsługę zostały wdrożone niezwykle szybko. Dziś wielu użytkowników nie wyobraża już sobie powrotu do poprzednich rozwiązań. Poza programami do prowadzenia księgowości Symfonia stworzyło także platformę online Symfonia Między Firmami. Jest to elektroniczny serwis do fakturowania, przesyłania i archiwizowania dokumentów, współpracujący z innymi aplikacjami Symfonia takimi jak: Biuro Rachunkowe Online czy Obieg Dokumentów.

Transformacja cyfrowa

Transformacja a innowacja

Wydaje się być logiczne, że wraz z rozwojem sieci komórkowych, cyfryzacją i transformacją biznesu, zmienić się będzie musiała wartość produktu. Niezwykle ważna w procesie transformacji cyfrowej będzie innowacja i reorganizacja tworzenia wartości. Obecnie startupy cieszą się niezwykle elastycznym podejściem do tworzenia i dostosowywania się do dynamicznych zmian otoczenia biznesowego. Myśląc o innowacyjności ponownie warto przyjrzeć się właśnie klientom, bo to ich uwagi często podsuwają rozwiązania. Produkt powinien ewoluować i dostosowywać się do wymagań klienta. Określenie charakterystyki tego typu zmian zachodzących w transformacji cyfrowej to dobry początek planowania nowej strategii dla własnej firmy.

 

 

 

Daj sobie i nam jeszcze chwilę i przeczytaj inne artykuły na naszym Blogu i w naszych Aktualnościach.

Sprawdź co mamy dla Ciebie w naszym sklepie internetowym.

Doradzimy, wdrożymy, przeszkolimy